Medyum Bestami Hoca
Sizden Gelenler
zekiye yıldıznameme bakabilirmisiniz.cok teşekkür ederim...
Elif Selam Hocam 19 sene evliyiz. 3 tane cocumuz var. Yoruldum hayat eşimle cok zor ğecimsiz......
Demircili Ünal Hocam ben çaşiştıgım yerde beni sevmiyorlar dürüst oldugum için beni herkes sevmesi ve yardımınızı rica......
Burak Merhabalar sevgilimle ben ailesinden habersiz 8 aydır bulunuyorduk ailesi yakaladı bizi öğrendi kızdan telefonu aldı......
Mustafa Tonca Sevdiğim bayanla evlenmeyi çok istiyorum hocam...
 • Anasayfa >
 • Vefkler >
 • Vefk, Celp, Tılsım, Dua ve Büyü Arasındaki Fark Nedir?

Vefk, Celp, Tılsım, Dua ve Büyü Arasındaki Fark Nedir?

Vefk, Celp, Tılsım, Dua ve Büyü ne demektir, aralarındaki farklar nelerdir? Vefk ve Tılsımlar nasıl kullanılır, Vefkler ne işe yarıyor ve nasıl çalışır etki eder? Yazımızdan detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

 Vefk, Celp, Tılsım, Dua ve Büyü Arasındaki Fark Nedir?

Vefk, celp, tılsım, dua ve büyü manevi uygulamalarının farkları, maneviyatın ve ruhani işlemlerin insan yaşamında ne kadar büyük bir etkisi olduğunu kavramış kişilerin en çok araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Özellikle bu tür uygulamaların ne derece İslami kurallara uygun olup olmadığı da hayati önem taşıyan bir konudur. Çünkü insanların pek çoğu, dinen sakıncası olmadığını düşünerek esasında İslam dininde açık bir şekilde yasaklanmış manevi uygulamalara başvurabilmektedir. Bu sebeple vefk, celp, tılsım, dua ve büyü arasındaki farklar hakkında insanların bilgi sahibi olması ve bu bilgileri günlük yaşamında uygulamaya dikkat etmesi gerekmektedir.

Ayrıca Vefk ve Muska nasıl katlanır? Merak ediyorsanız Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Vefkler Nedir, Ne işe Yarar?

İnternet üzerinden de yapılan araştırmaların içeriğine dikkat edildiğinde, manevi ilimler hakkında bilgi sahibi olmak isteyen pek çok kişinin vefk nedir ne işe yarar sorusunun yanıtlarını aradıkları görülmektedir. Vefkler esasında ayetlerden ve Allah’ın isimlerinden yapılarak insanlara şifa ve koruma veren manevi uygulamalardan biridir. Vefkler temel anlamda belirli bir yazım kuralı olan ve belirli ayetlerin isimlerin belirli oranlarda yazılarak ya da okunarak işlendi bir tür dua metodudur.

Müzelerde sergilenen ve adına tılsımlı gömlek denen dini niteliğe sahip eşyaların üzerinde ve gömleklerde bu tarz vefklerin görülmesi mümkündür. Havas kitaplarında ve sağlam ilmi kaynaklarda da bu konular tüm detayları ile işlenmiştir. Fakat vefkler hakkında araştırma yapan kişilerin dikkat etmesi gereken çok önemli noktalar bulunmaktadır. Çünkü vefkler konusunda doğruları, yanlış uygulamalardan ayırmak çok zor olabilmektedir. Bu sebeple istismara çok açık bir konu olan vefkler konusunda uzman olmayan kişilerin, bu tür işlemler ve manevi yöntemler ile meşgul olması asla tavsiye edilmemektedir.

Örneğin tıp eğitimi almamış bir kişi, eline neşter alarak ben ameliyat yaparım, var mı ameliyat isteyen diyemeyeceği gibi havas ilimlerine de hakim olmayan kişilerin gelişi güzel bir şekilde vefk yazması ve bunları kullanması doğru değildir. Bu türden bir uygulamaya giren kişi büyük bir mesuliyeti kabul ederek vebal altına girmiş olmaktadır.

Celp Nedir, Celp Büyüsü Nasıl Yapılır?

Havas ilimleri ve manevi uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan bir diğeri de celp nedir, ne işe yarar sorusunun yanıtlarıdır. Celp kelime anlamı olarak davet etmek ve çağırmak anlamına gelmektedir. Yani celp esasında bir davettir. Özellikle manevi uygulamalarda ve büyülerde kullanılan celp, kendisine çağırmak ve yine kendisine davet etmek anlamında kullanılan bir işlemdir. Celp uygulamalarının tamamı havas ilminin içinde yer alır. Havas ilimlerinin temek taşlarını oluşturan yöntemlerin ve ezoterik bilgilerin başında celpler gelmektedir. Havas ilimlerinde aşkını getirmek, sevgilisinin yanına çekmek veya sevgisini yönlendirmenin yanı sıra hayatta olan ya da olmayan birisini çağırmak da celp uygulamaları arasında yer almaktadır.

Celp aynı muska ve vefk uygulamalarında olduğu gibi kullanılmayan malzemelerin birtakım tarifler ve çalışmalar ile kullanılması sonucunda ortaya çıkmaktadır. İşlemlerin ne kadar acil olduğu yani kısa sürede etki göstermesinin istenip istenmediği ya da uygulama şekli çok büyük önem taşımaktadır. Celp yaptıracak olanların aciliyeti varsa bu beklentilerine yönelik işlem sırası takip edilmelidir. Kişinin üzerinde muska, büyü veya musallat gibi sorunlar söz konusu ise bu durumun ortadan kaldırılmasında celp uygulamasına başvurulabilir. Celp uygulamaları arasında günümüzde en çok başvurulan yöntem ve manevi uygulamalar şunlardan oluşmaktadır:

 • Muhabbet celbi
 • Evlilik celbi
 • Bağlama celbi
 • Şirinlik celbi
 • Soğutma celbi
 • Ayırma celbi
 • Kısmet açma celbi
 • Aşk celbi

Tılsım Nedir, Tılsım Nasıl Yapılır?

İslam literatürüne de giren tılsım, kelime olarak herkesin bilmesine ve çözmesine imkanı bulunmayan gizli şey anlamına gelmektedir. Bir başka deyişle tılsım nedir sorusunun yanıtı gizli sır anlamına gelmektedir. Ayrıca fevkalade kuvvet ve tesiri haiz olan şey manasına da geldiği bilinmektedir.

Tılsımat-ı Kur’aniye ise, herhangi bir konuda ilgili Kur’an ayetlerini yazmak, okumak veya ayetlerden meydana getirilen vefkler denilen şekiller çizmekle bir maksada ulaşmak için kullanılan bir tabirdir. Dolayısıyla tılsımların da vefkler ile bir bağlantısı olduğunu söylemek mümkündür. Arapça’da tılesm, tıllesm, talsem, talism, tıllism, tılsim şekillerinde kullanılmaktadır.

Tılsım yapmayı başarmak için bazı ilimler üzerinde derinlemesine bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Kaldı ki havas ilimlerinde en çok tercih edilen manevi uygulamalardan biri de tılsımlardır. Tılsım yapmak için bilinmesi ve uzmanlık gerektiren özellikler şunlardır:

 • Yıldızlerın yerini ve tabiatını bilmek,
 • Tılsımı yapılacak konu üzerinde uygun zaman ve konumdaki yıldızları seçmek,
 • Yıldızın delalet ettiği tılsımla yapılmak istenen işin niteliğini sembollemek,

Tılsım yapılırken ortamda ruhaniyet etkisini tesis etmek adına da birtakım hazırlıklar yapılmaktadır. Bunların başında tütsü yakımı ve mum aydınlığı gelmektedir. Tılsımların üzerinde ilâh isimleri, melek adları, Kur’an âyetleri, astrolojik semboller, kabalistik işaretler, büyü daireleri, fal işaretleri, insan ve hayvan figürleri gibi işaretler bulunur.

Havas ve Ledün hocasından el almak ve el vermek nedir? Merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Dua ve Dualı Vefk Nedir?

Dua kelimesi sözlük anlamı olarak aynı celp gibi “çağırmak, seslenmek, istemek” anlamına gelmektedir. Duanın dini terim olarak anlamı ise kişinin bütün benliği ile yaratıcısı Allah’a yönelip maddi ve manevi isteklerini O’na arz etmesi uygulamasıdır.

Dua, zikir ve ibadet olarak yapılmaktadır. Kısaca belirtmek gerekirse duada biri zikir ve saygı, diğeri de dilek olmak üzere iki unsur her daim yan yana durmaktadır. Dua ve celp farkı konusunda detaylara değinmek gerekirse bu iki uygulamanın biri tüm insanların icra etmesi için kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de belirtilen bir özelliği vardır. Yani dua İslam dininde tavsiye edilen ve küçük ya da büyük herkesin kolaylıkla icra edebileceği bir dini ritüeldir. Ancak celp sadece havas ilimlerinde ve manevi konularda deneyimli kişilerin uygulayabileceği zaman zaman kendi içinde birtakım tehlikeler bulunan bir uygulama yöntemidir. Dolayısıyla vefk uzmanlık gerektiren bir işlemdir.

Büyü Nedir?

Din ile ilgisi olmayan dualar ve birtakım ezoterik ritüeller ile ruh üzerine tesir yapmak anlamına gelen büyü, Arapçada sihir anlamına gelmektedir. Büyü nedir sorusunun yanıtı olarak, bir insanı istenilen davranışı göstermesine sevk eden gizli kuvvet ve doğaya aykrıı haller vücuda getiren etkiler şeklinde cevap vermek mümkündür. Büyücülük, İslâm’dan önce Araplar’da, Rumlar’da, Hintliler’de, Mısırlılar’da yaygın idi. Özellikle Hz. Musa zamanında büyücülük itibarlı bir meslek idi. Hz. Süleyman zamanında da yaygındı. Büyünün bilinen çeşitleri şunlardır:

 1. Kara büyü: Gerçekten sihir olarak dünya dışı bazı varlıkların, cinlerin ve özellikle iblislerin müdahalesi ile doğaüstü birtakım fiiller yapılması işlemidir.
 2. Mecaz yoluyla büyü: Anlaşılamayan pek çok manevi tesire mecazi büyü yani kadim büyü kitaplarına dayanmayan büyü adı verilmektedir.
 3. Beyaz ya da ak büyü: Doğal sebeplere dayanmış gibi gözükse de esasında manevi yönden tesir etkisiyle meydana gelen zahiri olaylara denmektedir.

Vefk, Celp, Tılsım ve Duanın Ortak Noktaları

Vefk, celp tılsım ve duanın en belirgin ortak özellikleri bu tür manevi uygulamalarda Allah’ın isimleri, Kur’an ayetleri ve dini kaynaklarda belirtilen usullerin uygulanmasıdır. Dolayısıyla havas ilimlerinde ve pek çok İslami zemini bulunan tarikatlarda bu tür uygulamalar icra edilebilmektedir. Öte yandan büyü, Kur’an ayetleri ile değil değiştirilmiş birtakım uygulamalarla yapılmaktadır. Dolayısıyla büyüler, vefk, celp, tılsım ve dualardan hem yapılış ritüelleri hem de dayanakları ile farklılık göstermektedir.

POPÜLER YAZILAR

Çevirgel Duası Nedir, Çevirgel Duası Nasıl Yapılır?

cevirgel duasi nasil yapilir
Çevirgel duasının orjinal haliyle okunuşu hakkında medyum hocaların tavsiyeleri şöyledir, Tesbihle zikir çekerek ve en etkilisi... Devamını oku

Aşk Büyüsü Nasıl Yapılır? Gerçek Aşk Büyüleri 

Gercek-ask-buyusu
Katagori: Aşk Büyüleri
Gerçek aşk büyüsü yapılışı, özellikle halk arasında kara sevda olarak bilinen platonik aşıkların en sık başvurduğu... Devamını oku

Size Nazar Değdiren Kişi Nasıl Anlaşılır? 

nazar degdiren kisi nasil anlasilir
Katagori: Kozmik ilimler
Nazarın değmesi sadece bakışlar ile meydana gelmez. Bilimsel araştırmalar sonucunda nazarın elektromanyetik enerjiler ile de oluştuğu... Devamını oku

İLGİLİ KONULAR

Vefk Nedir? Vefk Taşımak, Tılsım Yaptırmak Günah Mıdır?

Vefk yaptırıp taşımanın günah olup olmadığı en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Manevi ilimler... Devamını oku

Vefk ve Muska Arasındaki Fark Nedir? Vefkler Büyü Müdür?

vefk nedir
Vefk ve muska uygulamaları arasındaki farklar manevi ilimler ile ve özellikle havas ilimleriyle yakından ilgilenen kişilerin... Devamını oku

MERAK ETTTİKLERİNİZ

Muhabbet Vefki Kaç Günde Etki Eder Tutar? 

muhabbet vefki nasil yapilir
Muhabbet vefkinin tutma süresi, vefkin hazırlandığı kişinin özelliklerine göre farklılıklar gösterir. Çünkü, muhabbet vefki, kişisel bilgiler... Devamını oku

Vefk Neden Gömülür, Suya Atılır ve Yakılır?

vefk neden suya atilir
Vefklerin gömülmesi, suya atılması ve yakılması vefk geleneklerinden bir tanesidir. Her şeyi yapmanın belli bir kuralı... Devamını oku

Vefk Neden Etki Etmez, Vefkler Neden Tutmaz?

vefk neden etki etmez
Vefklerin etki etmemesi özellikle vefk yapan hocaların ne yaptıklarını bilmedikleri durumlarda söz konusu olur. Daha önceden... Devamını oku
Hocaya yaz
7/24 İletişim Manevi Danışmanınız..
Bestami Hocayla canlı görüşün..
× Bestami Hocaya Yaz